Home » Praca i kariera » Jak napisać list motywacyjny?

Jak napisać list motywacyjny?

Jak napisać list motywacyjnySkładając aplikację na dane stanowisko pracy, najczęściej w ogłoszeniu potencjalny pracodawca wymaga, aby kandydata przysłał lub łożył osobiście swoje CV, czyli życiorys, oraz list motywacyjny. Dużym błędem popełnianym przez osoby poszukujące pracy jest składanie do wszystkich miejsc pracy, niezależnie od typu ogłoszenia, tego samego, uniwersalnego listu motywacyjnego. Najprawdopodobniej takie działanie może zniweczyć szanse na zainteresowanie się pracodawcy osobą kandydata na pracownika. List motywacyjny pozwala na przedstawienie swojej kandydatury z jak najlepszej strony i zainteresowanie rekrutera w takim stopniu, aby był on skłonny zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną.

Podstawowe kwestie

W liście motywacyjnym bezwzględnie muszą znaleźć się następujące informacje:
• Dane osobowe kandydata,
• Dane osobowe właściciela firmy, dział i nazwa firmy, do której    kierowany jest list motywacyjny,
• Zwrot grzecznościowy, np. Szanowni Państwo,
• Nawiązanie do ogłoszenia o pracę,
• Określenie stanowiska pracy, na które aplikujemy,
• Krótki opis zdobytego wykształcenia i doświadczenia zawodowego,
• Opis indywidualnych umiejętności i preferencji dotyczących pracy na    danym stanowisku.Jaki powinien być list motywacyjny?

Na pewno w liście motywacyjnym nie należy powielać w sposób wierny informacji zawartych w CV. Pracodawca czyta list motywacyjny, aby dowiedzieć się czegoś więcej o kandydacie na pracownika oraz po to, aby poznać jego motywacje do podjęcia pracy na danym stanowisku. Informacje te powinny więc znaleźć się w liście motywacyjnym.

Dokument ten nie powinien być zbyt rozwlekły. Cała jego treść powinna znaleźć się na jednej strony A4 wydruku komputerowego. W liście motywacyjnym powinniśmy wyjaśnić, dlaczego aplikujemy do tej firmy i dlaczego sądzimy, że będziemy dobrym kandydatem na pracownika. Warto jest też przedstawić korzyści, jakie staną się udziałem pracodawcy po zatrudnieniu danego kandydata.

W liście motywacyjnym nie powinny znajdować się informacje z prywatnego życia kandydata. Powinniśmy je zachować dla siebie i skutecznie rozgraniczyć życie rodzinne od zawodowego. List motywacyjny musi być napisany poprawną polszczyzną i nie może zawierać literówek.

Ważne! Wszelkie dane zawarte w naszych szablonach listów motywacyjnych (imiona, nazwiska, numery telefonów, adresy oraz nazwy firm) są fikcyjne. Ewentualne zbieżności są całkowicie przypadkowe.

Jak napisać list motywacyjny?
21 votes, 8.43 avg. rating (84% score)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*